Menu

Krakonoše ani pivní slámu na Šumavě nenajdete

Jedete na dovolenou a nechcete si pokazit pobyt? V tomto článku se podíváme na několik chyb, které se při dovolených a jejich plánování často opakují a přidáme doporučení, jak si dovolenou maximálně užít.

Malá informovanost aneb Hotel na Šumavě nečeká jen na vás

Představme si, že jedeme na Šumavu. Google jistě prozradí, že Šumava je tvořena dlouhým horským pásmem táhnoucím se kolem jihozápadní hranice Čech s Německem a Rakouskem. Uvidíme veškerou nádheru, největší přírodní park střední Evropy, nedotčená příroda, zbytky pralesů, ledovcová jezera, vodopády a nekonečná zeleň. Můžeme však hledat více, vytyčit si místa, která bychom rádi viděli a podle toho si zvolit lokaci našeho ubytování na Šumavě a podobně. Další kapitolou je zjistit si, kdy probíhá sezóna a zarezervovat

Máme tři noci a uvidíme to všechno aneb reálná očekávání

Nacpaný itinerář a přesný plán je opakujícím se důvodem nespokojenosti. Buďme informováni, ale buďme připraveni improvizovat. Někdy je to nejlepší si trošku přispat, užít si snídani na terase a náš hotel na Šumavě. Přiznejme si, že stejně nemůžeme vidět všechno a že jsme si přijeli odpočinout a ne vytvořit nový rekord v počtu ušlých kilometrů a navštívených památek. Stojí za to si něco nechat na příště.

Ručníky, oblíbený oblek, zavařená křenová omáčka a tříkolka aneb co (ne) s sebou

Nejspíše nepoletíme nízkonákladovým letadlem a nebudeme stopovat směrem hotel Šumava, přesto se vyplatí vědět co bude třeba. Podle typu ubytování na Šumavě si například zabalíme jídlo. Pamatujeme zavařené guláše a svíčkové putující do Chorvatska, kde budou zahřáty v apartmánu a zaplní tak bříška hladových a spálených turistů. Mějme na paměti, co budeme potřebovat v pětihvězdičkovém paláci hotel Šumava a co v kempu či soukromí. Zda s sebou budeme brát ručníky, zda je v našem apartmánu vybavená kuchyně a podobně.

Tahle kouzelná knížka je naše bible aneb Nezeptáme se raději

Mít kvalitního průvodce není na škodu. Můžeme si pročíst řadu doporučení na zajímavé památky a místa k vidění. Obvykle v průvodci nalezneme i doporučení kde si pochutnat na místní specialitě a tak dále. Nyní ale přichází velké ale! Otevřeme se radě místních, tolikrát se dozvíme o tom magickém a velmi zajímavém třeba u piva v hospodě, stačí trochu naslouchat a budeme odměněni. Neplatí to pouze pro tuzemsko. Někdy cestovatelé nestihnou přípravu a s výrazným přízvukem zamumlají prodavačce v krámu frázi znějící ve stylu ubytování Šumava a zavede je to k tomu nejlepšímu pelíšku.

Nikdo nejsme dokonalí a naše dovolená taková nebude. Anebo ano, ale musíme jí k tomu vytvořit náležitý prostor. Není žádnou výjimkou, že kapající kohoutek či přesolená bramborová polévka nebudou přesně tím, na co budeme s radostí vzpomínat. Dobře vyfocený vodopád z našeho průvodce může být lehce překonán malebnou zkratkou do místní hospůdky.